Haberler

Nusaybin Belediyesi Güncel Haberler

30.5.2019

Dünya çevre günü programı düzenlendi

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz, Dünya Çevre günü dolayısıyla, Mitanni Kültür Merkezinde program düzenledi.  Düzenlenen programa Eş Başkanımız Av.Semire NERGİZ, kurum müdürlerimiz, öğrenciler ve vatandaşlarımız katıldı.

Program, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürümüz Şehmus BİLTEKİN’in konuşmasıyla başladı. BİLTEKİN ; “1972 yılında İşveç’in Stockolm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir. Dünyayı saran Küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, hızlı nüfus artışları, bilinçsizce doğaya atığımız sanayi atıkları, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, sağlıksız kentleşme, hızlı ekonomik gelişme vb. faktörler hava, su ve toprak kirliliğine yol açmakta ve dünyanın dengesinin bozulmasına yol açarak tüm insanların geleceğini ve doğal hayatı tehdit etmektedir. Hedefimiz ülkemizi yaşanabilir Çevre anlayışı içerisinde geleceğe taşımaktır. Bu duygu ve düşüncelerinle tüm dünya insanlarının 5 Haziran Dünya Çevre Gününü en içten dileklerimle kutluyor ve çevreye daha duyarlı olmaya davet ediyorum.“ dedi.

Açılış konuşmasının ardından, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan, çevre ve geri dönüşümün önemini anlatan sinevizyon gösterisi sunuldu. Sinevizyon gösterisinin ardından Gülşilav Kadın, Eğitim, Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi'nde eğitim gören öğrencilerimiz müzik dinletisi için sahne aldı.

Daha sonra, çevrenin ve geri dönüşümün anlam ve önemini anlatan tiyatro gösterisini sergilemek üzere Selahaddin Eyyubi Anadolu Lisesi ve Özel Uğur Lisesi öğrencileri sahne aldı. 

Program sonunda Eş Başkanımız Av.Semire NERGİZ’e plaket takdim edildi. Sayın NERGİZ’de katkıda bulunan öğretmenlere plaket takdim ederken, yapılan çevre etkinlikleri ve geri dönüşüm projelerinde dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

Takdim sırasında konuşan Eş Başkanımız Av.Semire NERGİZ, çevre duyarlılığını yaşam felsefesi haline getirilmesi gerektiğine vurgu yaparken, şunları söyledi : “Çocuklarımızı, çevreci, doğa sever olarak yetiştirmemiz gerekiyor. Slaytlarıyla, mesajlarıyla, tiyatrosuyla çok güzel bir program oldu. Bu anlamda, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Atık nasıl ortaya çıkıyor? Atık, çok fazla kullanımdan ortaya çıkıyor, İsraftan ortaya çıkıyor. Eskiye baktığımızda bir kitabı birden fazla kişi okurdu. Şuanda öyle değil, her birimizin bir kitabı var. Evde 3-5 ayakkabımız var ama annemizi, babamızı sıkıştırıp bir ayakkabı daha almalarını istiyoruz. Elimizi, yüzümüzü yıkarken suyu gereksiz açık bırakıyoruz, ışıklarımızı lüzumsuz açık bırakıyoruz. Hepsi bir araya geldiğinde, doğayı kirletmek adına büyük bir fotoğraf oluşuyor. Birinci hedefimiz israfın önüne geçmektir. İkinci hedefimiz atıkları geri dönüşümle, yeniden doğaya kazandırmak lazım. İki şeye dikkat etmek gerekiyor, birincisi ihtiyacımız var mı? Varsa ikinci soruyu soracağız, paramız var mı? İki kuralı hayatımızdan eksik etmezsek, doğru yolu bulacağımıza inanıyorum. Yeniden herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmalarının ardından Sayın NERGİZ, etkinlikler çerçevesinde resim ve geri dönüşüm sergilerini gezerek, burada bulunan vatandaşlarımıza fidan dağıttı.