Haberler

Nusaybin Belediyesi Güncel Haberler

18.3.2018

Kaymakam/ Belediye Bşk. V. Ergün BAYSAL'dan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı.

3 Kasım 1914 – 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı’nda cereyan eden bir seri deniz savaşlarıyla Gelibolu yarımadasında 25 Nisan 1915 - 8/9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları Türk tarihinin şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır. Bu zaferler, milletimizin kudretini Çanakkale’nin sularında ve Conk Bayırı’nda bir kez daha göstermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının tarihe geçen kahramanlıkları 18 Mart’ın beşiğinde doğmuş, Sakaryalarda şahlanmış, Dumlupınar’da milletimizin kaderini değiştirmiştir. 9 Eylül 1922’de İzmir’in Kurtuluşu ile birlikte ise Ulusumuzu Dünya’ya bir kez daha kanıtlayacak olan son zafer kazanılmıştır.

Bu zaferlerin başlangıcı ve Cumhuriyetimizin bu günlere gelmesinde büyük bir yapı taşı olan 18 Mart 1915’te Çanakkale’de büyük zorluklara rağmen o dönemin en güçlü donanmalarına karşı alınan destansı zaferin 103. yıldönümünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve tüm silah arkadaşları olmak üzere, vatanın bölünmez bütünlüğü ve Türk milletinin huzur ve güvenliği için hayatlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum.