Haberler

Nusaybin Belediyesi Güncel Haberler

4.1.2018

Mor Yakup Kilisesinde temizlik çalışmaları tamamlandı

Nusaybin Belediyesi ve Mardin Arkeoloji Müzesi arkeologları denetiminde Mor Yakup Kilisesi'nde temizlik, onarım ve bakım çalışmaları tamamlandı. Gerçekleştirilen ortak çalışmayla Kilise bahçesi kuzey kesitinde yıkılmış duvar ve birikmiş toprak yığıntısı temizleme çalışmaları sona erdi. 

Toprak yığıntısı temizliğinin ardından tarihi ve mimari dokusuna uygun, kuzey tarafına blok kesme taş örülü duvar yapıldı. Ayrıca Kilisenin bahçesindeki moloz, çöp ve yabani otları temizleme çalışmaları yapıldı.

Çalışmaların Mor Yakup Kilisesi arkeolojik ve mimari dokusuna uygun bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade eden arkeologlar, bilimsel yayın çalışmalarına başlandığını vurguladı. Kültür ve İnanç parkındaki çalışmalar, bundan sonraki aşamada UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alması için konservasyon ve çevre düzenlemesi olarak gerçekleştirilecek. Arkeologlar, çalışmaların tamamlanmasıyla Kültür ve İnanç parkının bölge ekonomisine katkıda bulunacağını, Kültür ve İnanç Turizm anlamında da önemli bir çekim noktası olacağını belirttiler.

Haber Resim Galeri